Friday Spotlight – Fibu

Vill du lära dig mer om ett nytt material som bidrar till att minska mängden fossilbaserad plast i haven? Då ska du följa med oss när vi besöker startupen Fibu i vårt digitala event *Friday Spotlight!

Fibu har utvecklat ett organiskt och hållbart skyddsmaterial av träfibrer, motsvarande polymerskum och bubbelplast. Häng med när vi pratar med grundaren Majid Alimadadi om varifrån idén kom och hur företaget kan bidra till en betydande minskning av plast i haven. Och viktigast av allt – ta reda på hans hemliga talanger och vilken dryck han föredrar en fredagskväll.

Läs mer om Fibu här: https://fibu.se/

*Friday Spotlight är live-evenemanget där du får träffa ett av våra inkubatorföretag i en avslappnad intervju i TV-soffan (givetvis på stolar av trä), i en härlig after work-anda. Häng med och starta en fantastisk helg tillsammans med oss!

Intervjun med Bowter sändes den 9 september 2022.

SENASTE NYHETER
Nyhet
Investering som tar Fibu till nästa nivå

Med stöd från det internationella investmentbolaget Elof Hansson Holding är Fibu redo att accelerera sin verksamhet för att nå en global marknad med sina biobaserade